Ile potrzeba czasu, żeby nauczyć się języka polskiego?


Polski w miesiąc! Kursy polskiego szybko i tanio! Naucz się polskiego w wakacje.Takimi hasłami reklamowymi od czasu do czasu posługują się szkoły i osoby zajmujące się nauczaniem języka polskiego. Czy to możliwe, jeśli Ty uczysz się już od ponad roku? A może to jest kłamstwo?


Nauka języka polskiego - co można zrobić w miesiąc?

W pewnym sensie jest to możliwe i nie jest to kłamstwo, ale w języku polskim nazywamy coś takiego chwytem marketingowym. Chwyt marketingowy to takie hasło lub inne narzędzie, które przekazuje nam tylko atrakcyjną część informacji, a te mniej wygodne celowo przemilcza. Jeśli się głęboko nie zastanowimy, to bardzo przypadną nam do gustu hasła: szybko, tanio, w miesiąc. Kto by nie chciał szybko i tanio nauczyć się języka obcego.
Ale zatrzymajmy się w tym miejscu na chwilę. Co tak naprawdę chcą nam zaoferować? Na pewno nie jest możliwe nauczenie się języka od zera do poziomu rodzimego użytkownika w miesiąc. Do poziomu B2 też się raczej nie uda. Może gdyby lekcje były codziennie po kilka godzin, ktoś na średnim poziomie zaawansowania mógłby „przeskoczyć” poziom. Ale w miesiąc? Gdzie tu przyjemność z nauki języka, gdzie czas na praktykę i ile z tego zapamiętamy. Musisz sprawdzić, co kryje się w tak sformułowanej ofercie.
Wiele szkół oferuje intensywne kursy miesięczne. Codziennie kursanci mają po 5-6 godzin nauki języka i często jeszcze zajęcia dodatkowe lub wyjścia do muzeów. Czy takie kursy mają sens? Tak, ale tylko pod pewnymi warunkami:
  • na początkowym etapie nauki,
  • w kraju, w którym mówi się tym języku (w innym przypadku trzeba bardzo dbać o motywację i samodyscyplinę),
  • na wyższym poziomie, jeśli mamy dokładnie określony cel nauki i bardzo nam na nim zależy (chcemy zdać egzamin, dostać się na studia, podjąć pracę w Polsce lub pracę związaną z językiem polskim w innym kraju),
  • jeśli nie mamy innych obowiązków (trudno uczyć się przed lub po pracy codziennie przez kilka godzin),
  • lepiej nam pójdzie, jeśli mamy gdzie wykorzystywać to, czego tak szybko się uczymy.

Sprawdź też, jakie możliwości nauki będziesz miał dalej. Nie zaleca się nauki języka przez cały czas na kursach intensywnych. Tempo przyswajania materiału z czasem spada. Dowiedz się, czy szkole, którą jesteś zainteresowany, będziesz mieć możliwość kontynuowania nauki w systemie spotkań, które odbywają się dwa lub trzy razy w tygodniu. Sprawdź, co się stanie, jeśli tempo na kursie intensywnym będzie dla Ciebie zbyt szybkie lub jeśli w trakcie intensywnego kursu dostaniesz pracę i nie będziesz w stanie pogodzić jej z tak intensywną nauką.

Jak często powinny być zajęcia z języka polskiego?

Wiesz już, że można się uczyć codziennie, ale sprawdza się to tylko przez pewien czas, potem lepiej zmniejszyć intensywność zajęć. Jeśli nie masz tyle wolnego czasu, który mógłbyś przeznaczyć na zajęcia językowe, możesz uczyć się trzy razy w tygodniu, czyli Twoje zajęcia z języka polskiego będą się odbywać praktycznie co dwa dni. Najczęściej lekcje są realizowane dwa razy w tygodniu. Masz wówczas zagwarantowany dość rzadki, ale za to regularny kontakt z językiem, którego się uczysz średnio co 3-4 dni.
Jeśli pomiędzy zajęciami rzetelnie odrabiasz prace domowe, można powiedzieć, że masz kontakt z językiem co dwa dni. Piszę „jeśli”, bo wiadomo, jak z tą pracą domową bywa. Dlatego robienie pracy domowej lub przygotowywanie się do zajęć ma sens, ponieważ jest to Twoja dodatkowa lekcja. Idealnie byłoby, mieć kontakt z językiem codziennie, choćby przez krótki czas. Nie martw się, to wcale nie musi być nic wielkiego i trudnego.
Spróbuj na przykład:
  • regularnie czytać książkę po polsku (codziennie minimum 5-10 stron),
  • co drugi dzień oglądać jeden odcinek serialu,
  • wykonywać dodatkowe ćwiczenia z książki z kluczem odpowiedzi, którą sobie kupiłeś,
  • pisać (jeśli nauczyciel nie może sprawdzić Twoich prac, na pewno znajdziesz kogoś, kto poświęci Ci chwilę, przeczyta Twoją pracę i poprawi ewentualne błędy. Pisz nawet, jeśli nikt tego nie sprawdzi),
  • naucz się 5-10 słówek,
  • rozmawiaj po polsku przez 30 minut
  • zrób sobie biegane dyktando. Biegane jest tylko w pewnych przypadkach, a we własnym domu może być chodzone. Polega ono na tym, że czytasz zdanie po polsku (tekst z internetu, z gazety, z książki). Czytasz to zdanie kilka razy, powtarzasz, a kiedy już je pamiętasz, powinieneś je zapisać. Następny krok polega na sprawdzeniu, czy nie popełniłeś błędu. Jeśli tak się stało błąd należy poprawić. A co z bieganiem lub chodzeniem? W chwili, kiedy próbujesz zapamiętać zdanie, możesz biegać lub chodzić, ponieważ kartka, na której zapisujesz zdania, powinna być umieszczona w pewnej odległości od tekstu.

Jak długa powinna być lekcja języka polskiego dla obcokrajowców?

Długość lekcji każdego języka zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od wieku uczącego się. Najmniejsze dzieci uczestniczą w lekcjach o długości 30 minut, w polskiej szkole pojedyncza lekcja trawa 45 minut, a wykład na uniwersytecie najczęściej twa 90 minut. Zajęcia językowe mają różną długość, ale zazwyczaj jest to 60 albo 90 minut. Jeśli uczysz się indywidualnie 60 minut powinno wystarczyć, na zajęciach grupowych, gdzie oprócz Ciebie wypowiadają się także inne osoby, lepiej byłoby zorganizować lekcje, które mają 90 minut.
Taki sam czas trwania zajęć z języka polskiego sprawdza się w przypadku lekcji online w polskiDOSKONALE. Nasze zajęcia trwają 60 lub 90 minut.

Ile czasu potrzeba, żeby nauczyć się polskiego?

Zadałam takie pytanie kilku osobom, które uczą się polskiego. Celowo pytanie było sformułowane w taki sposób. Pytając w grupie polskiDOSKONALE – grupa wsparcia dodałam jeszcze możliwe odpowiedzi (1 rok, 2 lata, 3 lata i 5 lat).
Osoby uczące się polskiego i będące już na wyższych poziomach widzą swoją naukę polskiego jako proces, na który należy poświęcić od 3 do 5 lat. Ale tak zadane pytanie wywołuje potrzebę doprecyzowania lub wyjaśnienia, co to znaczy nauczyć się języka. Czy chodzi o to, żeby komunikować się bez problemu w sklepach? Na to wystarczy przecież kilka miesięcy sumiennej nauki. A może mamy na myśli osiągnięcie kompetencji równych z rodzimymi użytkownikami danego języka. To z pewnością wymaga czasu i praktyki.
Podsumowując, nie należy się z nikim ścigać, bo to sprawa indywidualna. Każdy z nas jest inny, a tempo uczenia nie jest stałe. Każdy startuje z innej pozycji (ktoś zna kilka języków słowiańskich, a ktoś tylko angielski). Są osoby, które mogą przeznaczyć kilka godzin dziennie na naukę polskiego i takie, które nie mogą sobie na to pozwolić.
Ale wszystkim polskiDOSKONALE życzy powodzenia w nauce języka polskiego!


[Autorką wpisu jest Ewa Woźniczka-Wawryków, lektorka języka polskiego dla obcokrajowców, założycielka i właścicielka polskiDOSKONALE - szkoły online języka polskiego]

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że to zależy przede wszystkim od zrozumienia oraz od zaangażowania osoby która chce się uczyć języka polskiego. Słyszałem, że z podręczników https://www.jezykiobce.pl/s/145/podrecznik-polski-dla-obcokrajowcow wielu cudzoziemców się właśnie uczy naszego języka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jedni się chcą nauczyć języka polskiego, a ja znów chciałabym wreszcie swobodnie rozmawiać w języku angielskim. Z gramatyką też mam trochę zaległości. Sama raczej tego nie nadrobię. Efektywniej będzie zapisać się do szkoły https://lincoln.edu.pl/ . Mają siedziby w Warszawie i Krakowie. Różne kursy do wyboru, możliwość nauki też online i skuteczność nauczania potwierdzona wieloma zdanymi egzaminami.

    OdpowiedzUsuń
  4. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz